Paylaş

Sibel Özbudun Yalnız Değildir

Yeniden yayınlanmaya başlayacak dergimiz için destek istediğimizde bizleri kırmayıp severek yazacağını belirten yazar, akademisyen ve antropolog Sibel Özbudun hakkında, facebook sayfasındaki paylaşımları gerekçe gösterilerek iki ayrı dava açıldı.

"Suç işlemeye alenen tahrik etmekle" ve "PKK/KCK Silahlı Terör Örgütü Propagandası Yapmakla" suçlanan ve cezalandırılması istenen Sibel Özbudun hakkında hazırlanan iddianamelerde Can Babanın “Ülke Bölünsün İstiyorum” şiiri de delil olarak sunuldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan ilk iddianamede, Özbudun’un, 11 Ağustos 2015’te maskeli ve elinde molotofkokteyli gibi bir malzeme bulunan illegal eylemciyle, arkasında yine bir eylemi temsil eden çizimlerin bulunduğu fotoğrafı paylaştığı, bu paylaşımın altına da ‘Yönetmeliğiniz sizin olsun, isyan bizimdir’ yazdığı anlatıldı.

İddianamede, Özbudun’un bu paylaşımı ile ‘kişileri alenen kanunsuz ve suç sayılan eylemler yapmaya tahrik ettiği’ ileri sürüldü. İddianamede, “Can Yücel atfıyla ‘Ülke bölünsün istiyorum, yandaş, yalaka ve yavşaklar bir tarafa, onurlu şerefli, emekçi ve vatansever insanlar bir tarafa’ şeklindeki ifadeler bulunan bir fotoğrafı paylaştığı ve bu fotoğrafın yanına da bu ülke bölünsün şeklinde yorum yazısı yazdığı belirlenmiştir” denildi.

ÇOK ÖĞRENCİSİ VAR

İddianamede, Özbudun’nun emekli öğretim üyesi olması nedeniyle çok sayıda öğrencisinin bulunduğu vurgulanarak, ‘Suç işlemeye alenen tahrik etmek’ten cezalandırılmasını istendi. Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Ramazan Dinç de Özbudun’un paylaşımları nedeniyle ‘PKK/KCK Silahlı Terör Örgütü Propagandası Yapma’ suçundan ikinci bir dava açtı. Özbudun savunmalarında paylaşımların düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu, herhangi bir örgütle bağlantısının bulunmadığını söyledi.

Özbudun’a karşı açılan birinci davanın ilk duruşması 12 Şubat 2016 günü saat 9.00’da Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ikinci davanın ilk duruşması ise, 20 Nisan 2016 günü saat 9.00’da Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.

ülke-bölünsün-istiyorum_282571

Yorum Yaz

5 × 2 =